خانه » مقالات-جزوات وکتب درسی » شیمی چوب » اصطلاحات شیمی چوب

اصطلاحات شیمی چوب

این یک مطلب کامل که شامل مهمترین اصطلاحات مواد شیمیائی موجود در چوبهای مختلف اعم از چوب سوزنی برگان و پهن برگان و نام بازرگانی عده‏ ای از مواد شیمیائی چوب می‏باشد که در صنایع چوب از نظر تولید و مصرف مورد استفاده قرار می‏گیرند .

 

سلوبیوز
ماده ‏ایست که از هیدرولیز شدن آلفا سلولز بدست می‏آید و در آن مولکولهای گلوکز تشکیل دهنده نسبت بهم با زاویه ۱۸۰ درجه ( یعنی در جهت عکس هم ) قرار گرفته‏اند .

سلولز:

ماده ‏ایست بفرمول عمومی  C6H10O5)n)
که قسمتی از جدار یاخته‏ ها را تشکیل می‏دهند.این ماده در سال ۱۸۳۸ کشف شده است
سلولز از نظر خواص فیزیکی – ماده‏ایست سفید رنگ بدون بو به وزن مخصوص ۱/۴۵ که در حلالهای ساده مانند آب , الکل , اتر , اسیدها و قلیاهای رقیق حل نمی‏شود ولی در مخلوطی از جوهر نمک ( اسید کلرئیدریک ) و کلرور زنگ غلیظ و گرم و همچنین در محلول شوایتزر حل می‏شود و در مخلوط جوهر گوگرد اسید سولفوریک ببرید و کلرور زنگ , برنگ آبی در می‏آید . سلولز در حرارت ۱۵۰ درجه سانتیگراد تغییر رنگ داده و قهوه‏ای می‏شود و در حدود ۳۰۰ درجه سانتیگراد بکلی تجزیه می‏گردد.

ـ لیگنین
ماده اصلی شیمیائی چوب می‏باشد که ۲۰ تا ۳۰ درصد غشأ بینابینی یا یاخته‏های چوبی را تشکیل می‏دهد . مقدار آن در غشأ یاخته از خارج بداخل کاهش می‏یابد . این ماده در بین فضای کریستالیت‏ها همراه با سایر مواد وجود دارد .
تاکنون انواع مختلف لیگنین را از چوب جدا کرده و فرمول‏های مختلف برای آن تعیین کرده‏اند . معروفترین لیگنین که توسط آزمایشگاه چوب‏شناسی مدیسن آمریکا تهیه شده ماده گردی قهوه‏ای رنگی است که در قلیائی‏ها , الکل , آستون و فنل قابل حل است . روی هم رفته ساختمان مولکولی و فرمول لیگنین کاملا مشخص نشده و بررسی دوباره آن ادامه دارد .

ابریشم مصنوعی استات سلولز یا استوسلولز :
این ماده که بصورت الیاف بسیار باریک تهیه می‏شود از حل کردن استات سلولز در کلروفورم و تبخیر کردن بعدی ماده حلال بدست می‏آید . میتوان بجای حلال کلروفرم از استون نیز استفاده نمود .

نوع فایل : doc

دانلود با حجم : ۱۰۰ Kb

 

یک نظر

  1. سلام

    مطالب بسیار مفیدی در سایتتون خوندم. از شما بسیار متشکر.

جوابی بنویسید