رنگ پوست ماری

رنگ پوست ماری
رنگ کاری روی چوب به دلایل مختلفی انجام می¬شودکه مهمترین آنها عبارتند از: زیبایی، پنهان شدن معایب و ‌قسمت¬های خراب و زشت ،‌جلوگیری از نفوذ حشرات، رطوبت، ‌حفاظت در مقابل صدمات و …
برای رنگ¬آمیزی رنگ¬های مختلفی وجود دارند که بسته به نوع رنگ¬آمیزی انتخاب می¬شوند ‌برای مثال اگر قطعه¬کاری را که می¬خواهیم رنگ کنیم دارای نقش و نگار خوب باشد و بخواهیم نقوش آن بهتر به چشم بیاید از رنگ¬های سلولزی روشن که زیر آن دیده شود استفاده می¬کنیم و اگر کار مورد نظر دارای نقوش بد و یا بدون نقش باشد و بخواهیم جلوه بهتری به کار دهیم از رنگ¬های پوششی استفاده می¬کنیم که همان طور که از اسمشان پیداست سطح کار را کاملاً می¬پوشانند و دیگر زیر رنگ پیدا نیست که به روش¬های متنوعی این نوع رنگ¬کاری انجام می¬شود.

ما در اینجا رنگ پوست ماری را برای شما شرح می¬دهیم :
رنگ پوست ماری بر روی چوب صورت می¬گیرد و رنگ جالب و زیبایی می¬باشد برای زدن رنگ پوست ماری طلایی بر روی چوب مراحلی را باید طی کرد که در زیر شرح داده شده است :
۱٫ آماده سازی سطح
۲٫ سیلرزدن
۳٫ زدن رنگ آستری کار یعنی زرد گل¬ماشی
۴٫ زدن رنگ طلایی (پودرطلایی + تینر + سیلر)
۵٫ کیلرفوری
۶٫ شاپان + بنزین (استفاده به وسیله¬ی پیستوله)
۷٫ بنزین تمیز
۸٫ سیلر و پلی¬استر (مرحله پایانی)

۱٫ آماده سازی سطح :
سطح قطعه چوبی ما باید کاملا صاف و تمیز و بدون فرورفتگی و جای میخ و غیره باشد.
برای آماده سازی اول کارهای نجاری آن را انجام می¬دهیم مثلا جاهای شکسته را ترمیم و یا جاهایی که میخ دارد را با سمبه ترمیم شود بعد باید سطح کار را بوسیله سنباده و لیسه پرداخت کرد بعد این اعمال در صورت وجود خط و فرورفتگی باید آن را بوسیله¬ی بتونه هم رنگی صاف کرد و بعد خشک شدن سنباده زد تا سطح کار ما کاملا آماده شود.

۲٫ سیلرزدن :
عمل سیلر زدن به این خاطر صورت می¬گیرد که هم سطح کار ما صاف¬تر شود و هم این¬که رنگی که استفاده می¬کنیم جذب چوب نشود.
برای رنگ کاری سیلر خیلی اهمیت دارد چون هر چه سیلر بیشتر زده شود و خوب پرداخت شود رنگ ما نیز تمیز¬تر و سطح صاف¬تری خواهد داشت.

۳٫ زدن رنگ آستری کار (زرد گل ماشی) :
به خاطر گرانی رنگ طلایی و صرفه جویی در مصرف این رنگ بعد سیلر سطح کار را زرد گل¬ماشی می¬زنیم تا وقتی رنگ طلایی را روی آن زدیم در صورت کم زدن نیز به چشم ¬آید و کار را زیبا ¬کند.

۴٫ زدن رنگ طلایی :
بعد آستری باید رنگ اصلی یعنی طلایی را روی آن بزنیم روش درست کردن رنگ طلایی به این صورت است که پودر رنگ طلایی را با تینر مخلوط کرده و مقداری سیلر را نیز به آن اضافه می¬کنیم برای امتحان رنگ مقداری از آن را روی ناخن خود می¬اندازیم (به اندازه¬ی یک قطره) در صورتی که سطح ناخن را گرفت یعنی رنگ مناسب استفاده می¬باشد بعد روی سطح کار بوسیله پیستوله اعمال می¬شود.

۵٫ کیلرفوری :
بعد رنگ طلایی روی سطح را کیلر فوری می¬زنیم تا کمی براق¬تر شود و زیبایی آن بیشتر شود.

۶٫ زدن شاپان + بنزین بوسیله¬ی پیستوله :
در این مرحله ما باید شاپان را با بنزین به غلظت مناسب رسانده و با پیستوله روی سطح کار زده شود میزان زدن شاپان در همه¬ی قسمت¬ها یکنواخت باشد و حتما به وسیله¬ی پیستوله صورت می¬گیرد.
شاپان نباید به مقدار زیاد استفاده شود تا رنگ طلایی دیگر دیده نشود.
فقط باید یک دست روی آن زده شود.

۷٫ بنزین تمیز :
در این مرحله، کار ما شبیه پوست مار می¬شود و مهم¬ترین قسمت رنگ پوست ماری می¬باشد و در این قسمت مقداری بنزین تمیز را در پیستوله¬ی تمیز ریخته و قبل از استفاده باید فشار باد پیستوله را بسیار کم کنیم و مقدار پهنای آن نیز کم باشد بهترین حالت برای این کار به گونه¬ای است که وقتی پیستوله در حال بنزین پاشی است بنزین به صورت دانه¬های ریز با فشار کم از پیستوله خارج و بر روی سطح کار بنشیند و به محض نشستن دانه¬های ریز بنزین، شاپان را از هم باز می¬کند و حالت خال خال می¬شود اگر این کار در زیر آفتاب و در محیط گرم باشد بهتر و باکیفیت بالاتر انجام می¬شود چون به محض رسیدن به شاپان آن را باز کرده و سریع خشک می¬شود.
۸٫ سیلر و پلی استرپایانی :
بعد از مرحله¬ی بنزین پاشی سطح کارمان را سیلر می¬زنیم و بعد پلی استر می¬زنیم تا به زیبایی کار بیافزاید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>